ניסוי וטעייה / עדן תמר

אני עדן, אני בת 24 סטודנטית לתואר ראשון בחשבונאות ומנהל עסקים. במקביל אני בתוכנית "אלפא" לתואר שני במנהל עסקים, ועובדת במשרת סטודנט במשרד האנרגיה באגף הכספים (כן כן, שר האנרגיה הוא עדיין יובל שטייניץ). אני ירושלמית במקור ועל המשרה שמעתי במקרה כשדיברתי עם חברה בספרייה (קומה מינוס 2 הידועה לשמצה). חברה שהכרתי בשנה א' למדה יחד עם חברה אחרת שלא הכרתי כל כך טוב. סיפרתי שאני רוצה להתחיל לעבוד בשנה שניה של התואר, והיא בתגובה אמרה שמחפשים סטודנט שיעבוד באגף הכספים של משרד האנרגיה בתחום הנהלת חשבונות. הרגשתי שמדובר בהזדמנות פז, כי הנהלת חשבונות זה הבסיס למקצוע הלימוד שלי וזהו כישור שהיה חשוב לי ללמוד לפני הפיכתי לרואת חשבון מוסמכת.
לדעתי, הדרך לזהות הזדמנות היא קודם להבין באופן אישי מה אני רוצה? ברגע שברור לי מה אני רוצה לעשות ולאן אני מכוונת, קל לי להתחיל ולחשוב על המעטפת: איך אני הולכת לפתח את השאיפה שלי וכיצד אוכל לגרום לזה לקרות. הייתה תקופה שרציתי להיכנס לעבוד ברשות ניירות הערך, אך לא היה לי את הקשרים המתאימים כדי להשיג ראיון. בדיעבד יכולתי ליצור הזדמנות, מכיוון שהיה מרצה שהתחברתי אליו במיוחד שעבד ברשות ניירות הערך. אבל לצערי, לא שמרתי איתו על קשר מספיק טוב כדי שאוכל לבקש ממנו לקשר אותי לאנשים הנכונים במידה ותתפנה משרת סטודנט. במבט לאחור אני יכולה לומר שפעלתי נכון בכך ששמרתי על קשר טוב עם המרצה שלי בזמן שלמדתי אצלו בקורס. עם זאת, הייתי מתקנת את האומדן שהיה לי באותה תקופה לכמה חשוב לשמור על קשרים והזדמנויות גם לאחר שהקשר הישיר שלי עם אותו אדם הסתיים. יכול להיות שאם הייתי שומרת על קשר עם המרצה שלי, מנסה לשאול שאלות או לנסות ולהצטרף לפרויקטים שהוא חלק מהם אפילו בתור מתנדבת, הייתי מרגישה יותר בנוח לנצל הזדמנות.
יש שיאמרו שמספיק לפעול באסרטיביות ולבקש עזרה. בניגוד אליהם, אבל אני מאמינה שבשביל לבקש טובה ממישהו צריך להיות בסיס טוב לקשר ביניכם. נסו להגיע לסיטואציה בה אתם מבקשים טובה כאשר הנכם בשוויון כוחות יחסי. כמובן שבשלב הנוכחי אני לא מתכוונת לשוויון כוחות בפוזיציה ביני לבין האדם אליו אני אפנה. למעשה, שוויון זה יכול להיווצר מתוך שיתוף פעולה קודם, הצעה לסיוע בנקודה בה הבחנתם שאותו אדם זקוק לה, או סתם התעניינות כנה בשלומו. אם נחזור למרצה שלי, יכולתי לדוגמא להציע לסייע בארגון והעברת הודעות לסטודנטים. סיוע מסוג זה היה מייצר מעין שותפות בנינו ומאפשר לי למנף זאת לסיוע במציאת עבודה עבורי. אם לא נייצר את אותה נקודת פתיחה, אותו שוויון מדומה, ברוב המקרים, אחד הצדדים יחווה תחושת ניצול או לחלופין קבלת סיוע בחסד ולא בזכות. אוכל להעיד על עצמי שאם בסופו של דבר הייתי פונה לסיועו של המרצה, לא הייתי מרגישה ראויה לטובה ההיא.
אם נקרא לילד בשמו, נטוורקינג זו דרך נהדרת ליצור הזדמנויות. מבחינתי, נטוורקינג זה מפגש בין כמה אנשי מקצוע ואנשים מן השורה שלומדים להכיר אחד את השנייה וכך מגדילים את מאגר הלקוחות והקולגות שלהם. למשל אני כרואת חשבון אנסה לפתוח אוזניים ועיניים, ולהיות קשובה לאנשים שמספרים על הצורך ברואה חשבון, או סיפור על התנסויות מול רואי חשבון ותובנות סביבן. ככה אנחנו חושפים את עצמנו ללקוחות חדשים, לקשרים מקצועיים ולתובנות מהשטח. מי יודע מתי נצטרך טובה ומתי יבוא המידע לכדי שימוש? באופן כללי אני מחזיקה בגישה שבה לבקש טובה או להיעזר במישהו בפיתוח העסק שלי זה אמצעי עסקי לכל דבר. לא מדובר בחולשה, אלא בעדות לרצון ולמוטיבציה שלי להתקדם.
נוכחתי לראות דוגמא מובהקת לכך מצפייה באחד מחברי לספסל הלימודים. אותו סטודנט יצר קשר חיובי עם מרצה שזיהתה את הפוטנציאל שבו. אותה מרצה נתרמה עבורו והפעילה את קשריה האישיים, כדי לקדם אותו כבר בשלב הלימודים לעבודה ברשות לניירות הערך שם הוא עובד עד היום. למי שאיננו סטודנט לחשבונאות אציין שהרשות לניירות הערך מהווה קרש קפיצה משמעותי לתחום. עבודה בארגון זה יכולה לקדם התמחות בארגון ומשם השמיים הם הגבול. ביציאה לדרך העצמאית ארגונים רבים מחפשים אנשים שמכירים את משרדי הממשלה מבפנים, לכן מדובר ביתרון מובהק.
לסיכום, אני ממליצה להניח את הבושה בצד. היו קשובים לסביבה ונסו לזהות קשרים שתרצו לטפח ולתרגם להזדמנויות של ממש. זכרו שקיימים רבים שישמחו להזדמנות זהה ולכן נסו להציע משהו בתמורה, לבלוט ולייצר קשר אישי ולא אינטראקציה חדורת מטרה. ובנימה אישית, נכון, אם הייתי פועלת אחרת יכול להיות שהייתי מצליחה להתחבר לארגון משמעותי בתחום הלימודים שלי. עם זאת, אני מקפידה שלא לתדלק את תחושת החרטה אלא להסתכל על הדברים בפרופורציה המתאימה וללמוד מהם. בשלב הראשוני של הקריירה סביר להניח שאפעל בשגרת ניסוי וטעיה עד שאגיע להישגים. אני מזכירה לעצמי, וגם לך לחבק את הכישלונות, ללמוד מהן ולהתפתח מהן הלאה.
עד הפעם הבאה,
עדן.

הצטרפו לניוזלטר שלנו

קבלו ישירות למייל משרות חדשות, עדכונים על אירועים וסדנאות, טיפים מעולם הקריירה ועוד.

בקשה לתיאום פגישת ייעוץ קריירה

  • פגישות בזום או פרונטלית
  • אורך פגישת הייעוץ כשעה
  • הפגישות בעלות סמלית לסטודנטים/יות ובוגרים/ות
פרטים אישיים
דילוג לתוכן